مرکز مالکیت فکری دانشگاه تهران

ارزیابی ثبت اختراعات 

با توجه به اهمیت روز افزون حمایت از حقوق مالکیت معنوی در اقتصاد دانایی محور و دانش بنیان و مدیریت تجاری سازی این محصولات و به منظور حفظ و صیانت از دستاوردهای علمی و پژوهشی اساتید، مخترعین و مبتکران و همچنین قراردادن دستاوردهای پژوهشی حاصله در مسیر تجاری سازی و تولید ثروت، و گسترش اهمیت و نقش مالکیت فکری و دارایی های فکری در معاملات تجاری در سطح بین المللی ، مراکز مالکیت فکری که یکی از با ارزش ترین سرمایه های فکری در دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی محسوب می شوند تاسیس گردیدند. با مدیریت صحیح و کارآمد می توان برای دانشگاه ارزش آفرینی نمود. همچنین با آگاهی از فرایند مدیریت تجاری سازی فناوری قادر خواهیم بود از تحقیقات و پژوهش های صورت گرفته در حد توان خلق ثروت نماییم. 

مرکز مالکیت فکری دانشگاه تهران در راستای اجرای طرح حمایت از ترویج مالکیت فکری به عنوان یکی از مراجع مالکیت فکری در امور مربوط به استعلام و ارزیابی ثبت اختراعات داخلی پژوهشگران، اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران و نیز متقاضیان خارج از دانشگاه می باشد . 

فرآیند ارزیابی ثبت اختراع متقاضیان با دریافت نامه از اداره ثبت اختراعات به این مرکز آغاز می شود و  پس از پرداخت هزینه داوری توسط متقاضی، داور/ داوران فنی در حوزه مربوط به عنوان ثبت اختراع ادعایی، تعیین شده ( اساتید برجسته دانشگاهی) و پس از انجام داوری، نتیجه ی ارزیابی به صورت نامه رسمی همراه با گزارشات داوری و کلیه مدارک و سوابق لازم به اداره ثبت اختراعات اعلام می شود.

لذا کلیه مخترعین حقیقی (شخص) که درخواست آنها به این مرکز ارجاع می گردد می بایست نسبت به پرداخت مبلغ ۵۰۰ هزارتومان به حساب شماره ۵۲۲۵۴۵۸۹۱۴ با شناسه واریز ۹۰۰۲۰۳۲۰۳۱۲۶ به نام حساب غیرقابل برداشت معاونت پژوهشی دانشگاه نزد بانک ملت شعبه دانشگاه به عنوان هزینه داوری اقدام نمایند. شایان ذکر است مبلغ فوق برای اشخاص و مخترعین حقوقی به میزان ۱.۲۰۰.۰۰۰ تومان تعیین گردیده است. 

این واحد پس از دریافت فیش پرداخت و تکمیل فایل زیر نسبت به ارزیابی و تعیین داور اقدام می نماید. زمان داوری برای هر پرونده به مدت ۳ هفته می باشد . کلیه مخترعین محترم می توانند  فایل مربوطه را جهت تعیین ارزیاب یا داور از اینجا دانلود نمایند. 

فرایند انجام کار این مرکز به شرح ذیل می باشد . 

راهنمای مراجعین جهت ثبت اختراع / طرح صنعتی / علائم تجاری / نشان جغرافیایی

پذیرش اظهارنامه های ثبت اختراع و طرح صنعتی و پیگیری فرآیندهای بعدی آن صرفاً از طریق سیستم مکانیزه پذیرش الکترونیکی اظهارنامه برای متقاضیان امکان پذیر است.
• دفترچه راهنمای نحوه تکمیل اظهارنامه و نحوه پیگیری مراحل بعدی فرآیند ثبت و همچنین قوانین و مقررات و اطلاعات مورد نیاز متقاضیان در سامانه و سایت اداره کل مالکیت صنعتی تهران به آدرس زیر موجود است.  http://iripo.ssaa.ir
 
مدارک لازم جهت ثبت نام در سایت ثبت اختراع
 
۱- اظهارنامه
۲- مدارک ثبت هویت متقاضی و مخترع
۳- توصیف اختراع
۴- ادعا یا ادعاهای اختراع
۵- خلاصه ای از توصیف اختراع
۶- نقشه یا نقشه ها درصورت لزوم
۷- درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم مخترع، چنانچه مخترع نخواهد اسم وی ذکر شود.
۸- مدارک مربوط به حق تقدم که همزمان باید با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف ۱۵ روز از آن تاریخ تسلیم شود.
۹- رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی

نشانی مرکز مالکیت فکری دانشگاه تهران

خیابان ۱۶ آذر، نرسیده به خیابان انقلاب، روبروی سازمان مرکزی دانشگاه ، ساختمان معاونت پژوهشی، اداره کل برنامه ریزی و نظارت پژوهشی دانشگاه تهران

مدیر مرکز : آقای دکتر محمدرضا نقوی 

کارشناسان : خانم آزاده کریمی – خانم رقیه جوانی

تلفن : ۶۶۹۷۰۱۸۷ – ۶۱۱۱۳۱۲۲ 

پست الکترونیکی مرکز : utip@ut.ac.ir 

(Visited 1,520 times, 2 visits today)