ثبت داخل

دستورالعمل اجرایی مرکز مالکیت فکری دانشگاه تهران

فرایند ارزیابی ثبت اختراع داخلی 

امروزه نقش اساسی و تعیین کننده حمایت از حقوق مالکیت معنوی در ایجاد زمینه ابتکار و نوآوری و توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و رشد سرمایه گذاری و تجارت بین المللی برکسی پوشیده نیست . حقوق مالکیت صنعتی نیز بعنوان بخش عمده ای از حقوق مالکیت معنوی با دربرگرفتن حق استفاده انحصاری علائم تجاری، اختراعات، طرحهای صنعتی، نام تجارتی، مبدأ و نشان جغرافیایی کالا و… از ابتکار و نتیجه فکر افراد در برابر اشخاص ثالث ازطریق ثبت این حقوق در محدوده جغرافیایی کشور یا کشورهای محل ثبت حمایت نموده و بدین ترتیب ضمن ایجاد انحصار بهره برداری از رقابت مکارانه در عرصه تجارت و صنعت جلوگیری و موجبات تسهیل انتقال تکنولوژی و سرمایه گذاری مستقیم خارجی را فراهم می سازد. 

مصادیق حقوق مالکیت معنوی

یکی از اهداف مهم سازمان جهانی مالکیت معنوی، پیشبرد و ارتقاء حقوق مالکیت معنوی در جهان است. باتوجه به کنوانسیون تأسیس سازمان جهـــانی مالکیت معنوی، حقــــوق مالکیت معنوی شامل حقوق موارد زیر می باشد:

–         آثار ادبی، هنری و علمی

–         نمایش های هنرمندان بازیگر، صدای ضبط شده، برنامه های رادیویی

–         اختراعات در کلیه زمینه های فعالیت انسان

–         کشفیات علمی

–         طراحی های صنعتی

–         علائم تجاری، علائم خدماتی، نام های تجاری و عناوین

–         حمایت در برابر رقابت نامطلوب

–         و سایر حقوقی که ناشی از فعالیت معنوی در قلمرو صنعتی، علمی، ادبی و هنری می باشد. 

فرآیند ارزیابی ثبت اختراع داخلی متقاضیان با دریافت اظهارنامه الکترونیکی از طریق سایت اداره ثبت اختراعات به این مرکز آغاز می شود و پس از پرداخت هزینه داوری توسط متقاضی، داور/ داوران فنی در حوزه مربوط به عنوان ثبت اختراع ادعایی، تعیین شده ( اساتید برجسته دانشگاهی) و پس از انجام داوری، نتیجه ی ارزیابی به صورت نامه رسمی همراه با گزارشات داوری و کلیه مدارک و سوابق لازم به اداره ثبت اختراعات اعلام می شود.

کلیه مخترعین حقیقی (شخص) که درخواست آنها به این مرکز ارجاع می گردد می بایست نسبت به پرداخت مبلغ ۵۰۰ هزارتومان به حساب شماره ۵۲۲۵۴۵۸۹۱۴ با شناسه واریز ۹۰۰۲۰۳۲۰۳۱۲۶ به نام حساب غیرقابل برداشت معاونت پژوهشی دانشگاه نزد بانک ملت شعبه دانشگاه به عنوان هزینه داوری اقدام نمایند. شایان ذکر است مبلغ فوق برای اشخاص و مخترعین حقوقی به میزان ۱.۲۰۰.۰۰۰ تومان تعیین گردیده است. 

متقاضیان ثبت اختراع می بایست قبل از واریز وجه از ارسال اظهارنامه اختراع خود به مرکز مالکیت فکری دانشگاه تهران و دریافت آن توسط کارشناسان این مرکز اطمینان حاصل نموده سپس نسبت به واریز اقدام نمایند. بدیهی است کارشناسان این مرکز روزهای زوج از ساعت ۱۰ صبح لغایت ۱۳ پاسخگوی مراجعین حضوری و تلفنی خواهند بود. لذا خواهشمند است جهت پیگیری دریافت نتیجه اختراع فقط در زمان فوق ارتباط برقرار نمایید. 

این واحد پس از دریافت فیش پرداخت و تکمیل فایل زیر نسبت به ارزیابی و تعیین داور اقدام می نماید. زمان داوری برای هر پرونده به مدت سه ماه از زمان ارسال فیش خواهد بود. کلیه مخترعین محترم می توانند  فایل مربوط به ثبت اختراعات داخلی  را جهت ارزیابی  از اینجا دانلود نمایند.

فرایند انجام کار این مرکز در داوری اختراعات داخلی به شرح ذیل می باشد . 

راهنمای مراجعین جهت ثبت اختراع داخلی/ طرح صنعتی / علائم تجاری / نشان جغرافیایی

پذیرش اظهارنامه های ثبت اختراع و طرح صنعتی و پیگیری فرآیندهای بعدی آن صرفاً از طریق سیستم مکانیزه پذیرش الکترونیکی اظهارنامه برای متقاضیان امکان پذیر است.
• دفترچه راهنمای نحوه تکمیل اظهارنامه و نحوه پیگیری مراحل بعدی فرآیند ثبت و همچنین قوانین و مقررات و اطلاعات مورد نیاز متقاضیان در سامانه و سایت اداره کل مالکیت صنعتی تهران به آدرس زیر موجود است.  http://iripo.ssaa.ir
 
مدارک لازم جهت ثبت نام در سایت ثبت اختراع
 
۱- اظهارنامه
۲- مدارک ثبت هویت متقاضی و مخترع
۳- توصیف اختراع
۴- ادعا یا ادعاهای اختراع
۵- خلاصه ای از توصیف اختراع
۶- نقشه یا نقشه ها درصورت لزوم
۷- درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم مخترع، چنانچه مخترع نخواهد اسم وی ذکر شود.
۸- مدارک مربوط به حق تقدم که همزمان باید با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف ۱۵ روز از آن تاریخ تسلیم شود.
۹- رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی

نشانی مرکز مالکیت فکری دانشگاه تهران

خیابان ۱۶ آذر، نرسیده به خیابان انقلاب، روبروی سازمان مرکزی دانشگاه ، ساختمان معاونت پژوهشی، اداره کل برنامه ریزی و نظارت پژوهشی دانشگاه تهران

مدیر مرکز : آقای دکتر محمدرضا نقوی 

کارشناسان : خانم آزاده کریمی 

تلفن : ۶۶۹۷۰۱۸۷ – ۶۱۱۱۳۱۲۱ 

پست الکترونیکی مرکز : utip@ut.ac.ir 

(Visited 1,045 times, 1 visits today)