Horizon 2020

برنامه افق ۲۰۲۰ (Horizon ۲۰۲۰) بزرگترین برنامه اتحادیه اروپا در زمینه تحقیقات و نوآوری می‌‏باشد که با بودجه ۷۷ بیلیون یورو در طی سال‏‌های ۲۰۲۰-۲۰۱۴ اجرا می‏‌شود. هدف از این برنامه تولید علم و فناوری در سطح جهانی توسط اروپا و حذف موانع نوآوری و تسهیل همکاری بخش خصوصی و دولتی برای حل مشکلات می‏‌باشد که به رشد اقتصادی هوشمند، پایدار و همه جانبه کمک خواهد کرد.

این برنامه در حال حاضر ۱۹۲۶۳ پروژه پژوهشی را با بودجه ۴۲ بیلیون یورو از ۱۵۴ کشور از جمله کشور ایران تحت پوشش دارد. نکته قابل توجه آن است که از این تعداد، ۱۱۰ کشور خارج از اتحادیه اروپا بوده که نشان‏‌دهنده ارزش بالای صرف زمان برای شرکت در این برنامه می‏‌باشد. از مزایای مشارکت در این طرح می‌‏توان به موارد زیر اشاره نمود:

– شرکت در پروژه‏‌های پژوهشی و خلاقانه

 – ارتباط با اروپا

– دسترسی به شبکه‏‌های جدید ارتباطی

– دسترسی به زیرساخت‌‏های تحقیقاتی در سطح جهانی

– فرصت‏‌های تجاری جدید

– مواجهه با چالش‌‏های بین‏‌المللی

این برنامه به دنبال حل چالش‌‏ها و مشکلات روز اروپا و جهان با استفاده از ایده‌های جدید و تفکرات نو، از طریق مشارکت و هم‌‏اندیشی محققین و دانشمندان در سرتاسر دنیا می‏‌باشد و پروژه‌‏های تعریف شده در این برنامه بر سه محور قرار دارند:

Excellent science –

Industrial leadership –

Societal challenges 

(برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و استفاده از خدمات رایگان مرکز نیازسنجی و پروژه‏‌یابی در این حوزه با ما تماس حاصل فرمایید).

۱- انواع طرح ها

اقدام برای این برنامه می‏‌تواند در قالب Individual Researchers و یا Collaborative Research باشد. بنابراین محققین می‌‏توانند در هریک از دو حوزه فوق برای شرکت در فراخوان‏‌ها و دریافت گرنت‌‏های تحقیقاتی اقدام نمایند. 

۱- Individual Researchers 

پروژه‌‏های ارایه شده در این حوزه توسط طرح ERC) European Research Council) و همچنین برنامه (Marie Skłodowska-Curie Action (MSCA حمایت می‌‏شوند. این فرصت برای محققینی ارایه می‌‏شود که تمایل دارند بخشی از پروژه خود را در اروپا انجام دهند. البته دریافت هر یک از این گرنت‌‏ها شرایط ویژه و منحصر به فردی را دارا می‌‏باشد؛ از جمله آن که دریافت بودجه از ERC براساس زمان اخذ مدرک تحصیلی و تجربیات علمی متغیر می‌‏باشد.

۲- Collaborative Research 

به منظور مشارکت گروهی در طرح ۲۰۲۰ موضوعات متعدد و گوناگونی وجود دارد. بر طبق ضوابط ارایه شده شرکت در این حوزه مستلزم همکاری و مشارکت حداقل سه کشور از اروپا می‏‌باشد. بنابراین به منظور شرکت در این پژوهش‏‌ها محققین باید با کشورهای مختلف ارتباط برقرار کرده و تیم تحقیقاتی تشکیل دهند.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و استفاده از خدمات رایگان مرکز نیازسنجی و پروژه‏‌یابی در این حوزه با ما تماس حاصل فرمایید).

۲- مراحل اقدام برای برنامه Horizon ۲۰۲۰

به طور کلی مراحل اقدام برای برنامه Horizon ۲۰۲۰ در شکل ۱ نشان داده شده است. 

شکل ۱- مراحل اقدام برای برنامه Horizon ۲۰۲۰

۲-۱- انتخاب موضوع

موضوع‌های مهم جوامع بشری شامل کشاورزی، پژوهش‌های آب، بیوتکنولوژی، انرژی، محیط زیست، تغییرات آب و هوا، غذا، سلامت، انرژی‌های پایدار، علوم دریایی، علوم اجتماعی، علوم فضایی و حمل و نقل فهرست عناوینی هستند که در این برنامه مورد توجه قرار دارند. جستجوی موضوعات به روش‌‏های مختلفی انجام می‌‏شود:

– کلمات کلیدی

– زمینه تحقیقاتی

– محورهای برنامه Horizon 2020

(برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و استفاده از خدمات رایگان مرکز نیازسنجی و پروژه‏‌یابی در این حوزه با ما تماس حاصل فرمایید).

۲-۲- تشکیل کنسرسیوم

یکی از مراحل اصلی در برنامه Horizon ۲۰۲۰ ایجاد یک کنسرسیوم می‌‏باشد که متشکل از coordinator، participants و third-parties می‌‏باشد. باید توجه داشت که اعضای تیم باید شرایط زیر را داشته باشد:

– از کشور های واجد شرایط برای اقدام باشند

– از دانشگاه ها، صنایع، SMEs و NGOs انتخاب شوند

– در زمینه مشخص تخصص داشته باشند

– بهتر است تجربیات قبلی در پروژه‌‏های اتحادیه اروپا/پروژه‏‌های بین‌‏المللی داشته باشند

– متعهد بوده و توافق نامه‌‏های بین اعضای کنسرسیوم را امضا نمایند

باید کنسرسیوم به‏‌گونه‏ای تعریف شود که توزیع مناسبی از موارد ذکر شده در بالا در آن لحاظ شده باشد. از آنجا که شناسایی و ارتباط با محققین برتر در سرتاسر دنیا و تشکیل تیم قوی نقش مهمی در موفقیت پروپوزال ها دارد در وب سایت Horizon ۲۰۲۰ امکان جستجوی افراد (Partner Search) بر اساس حوزه کاری و کشور ایجاد شده است (برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و استفاده از خدمات رایگان مرکز نیازسنجی و پروژه‌‏یابی در این حوزه با ما  تماس حاصل فرمایید).

https://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/organisations/partner_search.html 

۲-۳- تهیه و ارسال پروپزال‏

در نگارش و تهیه پروپوزال نحوه پرداختن به ایده‌‏های موجود و دستیابی به اهداف پروژه از اهمیت بسزایی برخوردار است. بنابراین باید نحوه ارزیابی و امتیازدهی پروپوزال‏‌ها را مورد توجه قرار داد. پروپزال‌‏ها بر اساس سه معیار بررسی و امتیازدهی می‏‌شوند که عبارتند از:

Excellence-   

Impact-   

Implementation-   

در شکل ۲ ساختار یک پروپزال و مواردی‌که باید شامل شوند ارایه شده است.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و استفاده از خدمات رایگان مرکز نیازسنجی و پروژه‏‌یابی در این حوزه با ما  تماس حاصل فرمایید).

شکل ۲- ساختار یک پروپزال برای برنامه Horizon ۲۰۲۰

۲-۴- فرآیند داوری پروپزال‏‌ها

برای داوری پروپوزال‏‌ها تیم ویژه‌ای تشکیل می‏‌شود که شامل گروه‏‌های حداقل سه نفره برای هر پروپزال می‌‏باشد. سنجش و امتیازدهی پروپزال‌‏ها از طریق کارشناسان خبره و متخصصین مربوطه انجام می‏‌شود. نحوه امتیازدهی به این صورت است که پروپوزال‏‌ها در هر بخش مورد بررسی قرار گرفته و براساس کیفیت پروپوزال از ۰ تا ۵ (ضعیف تا عالی) امتیازدهی می‏‌شوند. حداکثر امتیاز کل قابل دریافت ۱۵ و حداقل نمره قابل قبول ۱۰ می‏‌باشد (شکل ۳). نکته قابل توجهی که در تهیه پروپزال‏‌ها باید دقت نمود که حداقل امتیاز قابل قبول در هریک از بخش‌ها ۳ می‌‏باشد بدین معنی که اگر امتیاز کل ۱۱ باشد اما در یک بخش امتیاز ۲ و در بخش دیگر ۵ کسب شود، پروپزال پذیرفته نخواهد شد.

شکل ۳- حداقل امتیاز در هر معیار ارزیابی پروپزال‏‌ها

۳- یک پیشنهاد (Registration as an expert)

یکی از روش‌های مشارکت در طرح Horizon ۲۰۲۰ ثبت نام در سایت اتحادیه اروپا به عنوان داور پروپوزال‏‌‎ها می‏‌باشد. مزیت داوری پروپزال‌ها علاوه بر جنبه مالی، آشنایی با جزییات طرح‌ها و جهت گیری برنامه‌های پیشنهادی می‌‏باشد که می‌تواند در تهیه پروپزال‌ها نقش حیاتی ایفا کند. پس پیشنهاد می‌‏شود همین امروز برای ثبت‌‏نام اقدام نمایید (برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و استفاده از خدمات رایگان مرکز نیازسنجی و پروژه‏‌یابی در این حوزه با ما تماسحاصل فرمایید).

۴- مشارکت ایران در برنامه Horizon ۲۰۲۰

متقاضیان ایرانی تاکنون ۴۵ پروپزال مشترک ارسال نموده‌‏اند که ۸ مورد از آن به ثبت رسیده و درصد موفقیت در اخذ پروژه‌ها ۱۷/۷ درصد می‌‏باشد در حالیکه درصد موفقیت متوسط در دنیا ۱۱/۷ می‏‌باشد که سهم ایران ۵۲۰/۵ هزار یورو می‏باشد.

با توجه به اهمیت برنامه Horizon 2020 یکی از اهداف مرکز نیازسنجی و پروژه‏‌یابی دانشگاه تهران همکاری با اساتید و محققین این دانشگاه به‌‏منظور اقدام و موفقیت در این برنامه می‌‏باشد. در همین راستا تیم‌‏های فعال تحقیقاتی در سطح دانشگاه شناسایی شده و در نتیجه این فعالیت‏‌ها تاکنون بالغ بر ۲۶ تیم فعال در مرحله تشکیل کنسرسیوم قرار دارند (برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و استفاده از خدمات رایگان مرکز نیازسنجی و پروژه‏‌یابی در این حوزه با ما تماسحاصل فرمایید).

(Visited 1,581 times, 2 visits today)