سرکار خانم دکتر مرضیه یحیی پور برگزیده جشنواره پژوهش با عنوان پژوهشگر برجسته سال ۱۳۹۳

بیوگرافی:

به نام خدا

 در سال ۱۳۶۳ وارد رشته زبان و ادبیات روسی دانشگاه تهران شدم. پس از اتمام مقطع کارشناسی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی­ارشد (۱۳۶۹) به مسکو اعزام و در دانشگاه دولتی لامانوسف مسکو (MGU) به تحصیل خود ادامه دادم. پس از اتمام مقطع کارشناسی ارشد با رتبه عالی، دوره دکترا را در همین دانشگاه شروع کردم و موفق شدم از رساله خود نیز با رتبه عالی دفاع کنم (۱۳۷۵). پس از بازگشت به ایران، از ۱۵ شهریور سال ۱۳۷۶ به عنوان عضو هیأت علمی در دانشگاه تهران مشغول به تدریس هستم. در دی ماه ۱۳۸۱ به رتبه دانشیاری و سپس در سال ۱۳۸۶ به رتبه استادی ارتقا یافتم و اولین دانشیار و همچنین اولین استادتمام در رشته زبان و ادبیات روسی در ایران هستم که در کمتر از ده سال فعالیت آموزشی و پژوهشی، به این مقام نائل شدم.

در سال ۱۳۸۸ موفق به کسب نشان درجه دو پژوهش (پژوهشگر نمونه) در هجدهمین جشنواره پژوهش دانشگاه و در سال ۱۳۹۳ در بیست­و­سومین جشنواره پژوهش دانشگاه نشان درجه یک پژوهش (پژوهشگر برجسته) شدم. کتاب «ایوان بونین و مشرق زمین» من به عنوان کتاب قابل تقدیر در هفدمین جشنواره پژوهش دانشگاه تهران (۱۳۸۶) برگزیده شد.

پایه­گذار و عضو مؤسس “انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی” (۱۳۹۱)، پایه­گذار (۱۳۹۱) و سردبیر “پژوهشنامه زبان و ادبیات روسی” (تنها نشریۀ علمی-پژوهشی به زبان روسی در ایران)، و نیز عضو هیأت تحریریه چندین نشریه علمی – پژوهشی داخلی و خارجی هستم. عضو انجمن ادبی بونین­شناسان سن­پیتربورگ و انجمن بونین­شناسان روسیه هستم. در راه­اندازی دوره­های کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس ۱۳۸۰-۱۳۷۸؛ کارشناسی ارشد آموزش زبان دانشگاه تهران ۱۳۸۱-۱۳۸۰؛ کارشناسی رشته مترجمی زبان روسی دانشگاه گیلان ۱۳۸۱؛ کارشناسی ارشد ادبیات روسی دانشگاه تهران ۱۳۸۳؛ کارشناسی ارشد روسیه­شناسی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران ۱۳۸۴؛ کارشناسی رشته زبان روسی در دانشگاه الزهرا(س) ۱۳۸۹، همکاری و مشارکت داشته­ام.

صاحب ۱۵ کتاب تألیفی، ۶ کتاب ترجمه، ۱۱۸ مقاله (۳۲ مقاله علمی پژوهشی از جمله ISI در نشریات بین‌المللی، ۳۹ مقاله علمی پژوهشی در نشریات داخلی و ۴۸ مقاله همایش­های ملی و بین­المللی) هستم و همچنین راهنمایی و مشاوره ۵۰ پایان نامه و رساله در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را در کارنامۀ علمی خود دارم.

تحقیقاتم از زمان دانشجویی بیشتر در زمینه موضوعات شرقی و ایرانی در آثار نویسندگان و شاعران روسی است و هفت کتاب در همین زمینه با عنوان «شاعران و نویسندگان روسی و مشرق­زمین» (مستقل و مشترک)، «سعدی و شاعران روس» و همچنین «حافظ و شاعران روس» تألیف کرده­ام. در تعدادی از کتاب­ها و مقاله­های حاصل از پژوهش­هایم به موضوع تأثیرگذاری دین، فرهنگ و ادبیات شرقی – ایرانی بر اندیشه­ها و افکار فیلسوفان، شاعران و نویسندگان شهیری مانند لف تالستوی، آلکساندر پوشکین، میخائیل لرمانتف، ایوان بونین، نیکالای گومیلیوف، آنّا آخماتِوا، سالاویف، بالمونت و… پرداخته­ام.

پس از برگزیده شدن در جشنواره در همان راستا به دستاورد های ذیل رسیده است:

  • عضو مؤسس انجمن ایرانشناسی، ۱۳۹۶.
  • عضویت در انجمن بونین­ شناسان روسیه، ۲۰۱۸.
  • دو کتاب تألیفی چاپ انتشارات دانشگاه تهران،
  • ترجمه سه کتاب از روسی به فارسی،
  • چاپ ۱۶ مقاله در مجلات علمی – پژوهشی خارج (۷) و داخل (۹)،
  • چاپ ۱۹ مقاله و انجام سخنرانی در همایش­ های بین‌المللی (۱۴) و داخلی (۵)،
  • انجام طرح های پژوهشی نوع اول (۴ طرح بنیادی) خاتمه یافته.

 

لینک شرکت در نظرسنجی

(Visited 211 times, 1 visits today)