سی و دومین اجلاس معاونین پژوهشی دانشگاههای بزرگ و برتر کشور

سی و دومین اجلاس معاونین پژوهشی دانشگاههای بزرگ و برتر کشور به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد در روز چهارشنبه  ۲۰ تیرماه  برگزار شد 

در ابتدا جناب آقای دکتر بهرامی معاون پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خوشامدگویی به حاضرین فعالیت پژوهشی دانشگاه را به طور مختصر تشریح نمودند. سپس جناب آقای دکتر پیشقدم معاون آموزشی دانشگاه فردوسی ضمن اشاره به قدمت ۷۰ ساله آن دانشگاه به مدل مفهومی ارتباط  آموزش و پژوهش اشاره نمودند. ایشان ضمن تاکید بر این نکته که پایه آموزش، پژوهش است و بقای پژوهش وابسته به آموزش است به پیوستار انتقال دانش، مهارت‌های زندگی و مهارت های کاری اشاره نمودند. ایشان تولید مواد آموزشی را که توسط یک معلم ایجاد می شود را آموزش خودپژوه (و درجه یک) نامیدند و آموزش مواد تولید شده توسط دیگران را شیوه مرسوم و آموزش درجه دو نامیدند.

در ادامه جناب آقای دکتر رحیمیان رئیس اجلاسیه، ضمن بیان خیر مقدم و تشکر از میزبانی دانشگاه فردوسی، دستور جلسه را مطرح نمودند. در این جلسه در خصوص موضوعاتی همچون : کنسرسیوم انتشارات دانشگاه‌های برتر؛ ایجاد شبکه کتابخانه های دانشگاهی ایران، آئین نامه جدید ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی ، چگونگی اجرای طرح گرنت تجهیزات و طرح ملی گرنت فناوری بحث و گفتگو شد.

جناب آقای دکتر علومی معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) به ضرورت و اهمیت شکل‌گیری کنسرسیوم انتشارات ۱۳ دانشگاه بزرگ و برتر اشاره و فعالیت های یکساله اخیر در این خصوص را تشریح نمودند. در ادامه جناب آقای زندقدم  رئیس انتشارات دانشگاه علامه طرح پیشنهادی تشکیل کنسرسیوم انتشارات را شامل ضرورت، اهداف، ساختار، نحوه شکل گیری و شرح وظایف را مطرح نمودند.

جناب آقای دکتر برومند معاون پژوهشی وزارت عتف ضمن استقبال از کلیات این طرح بر ایجاد ساختار مشخص با هدف گذاری منطقی به منظور شکل گیری انتشارات بزرگ دانشگاهی را ضروری دانسته و حرکت به سمت ادغام مرکز نشر دانشگاهی و انتشارات سمت  در این کنسرسیوم را قابل تامل دانستند.

جناب آقای دکتر نیسی مدیرکل دفترحمایت و پشتیبانی امورپژوهشی و فناوری وزارت عتف نکاتی در خصوص ضرورت و اهمیت شکل گیری شبکه کتابخانه های دانشگاهی ایران مطرح  نمودند.

سپس جناب آقای دکتر حاجی زین‌العابدینی رئیس کتابخانه‌های دانشگاه شهید بهشتی ضمن بیان فرآیند شکل‌گیری و تاریخچۀ اقدامات انجام شده، پیشنهاد شبکه کتابخانه‌های دانشگاهی ایران شامل اهداف، الزامات، لایه‌های راهبردی عملیاتی- فنی و ذی‌نفعان، انتخاب شرکت مشاور، طراحی، سوابق اقدامات انجام شده در خصوص شبکه‌سازی و … را ارائه نمودند. 

جناب آقای دکتر شریفی مدیرکل امور پژوهشی وزارت عتف، ضرورت، اهمیت و فرآیند شکل گیری و ویژگیهای  “شیوه‌نامه ارزیابی و رتبه‌بندی نشریات علمی” را ارائه نمودند.

طرح گرنت تجهیزات توسط جناب آقای دکتر نیسی مدیرکل دفترحمایت و پشتیبانی امورپژوهشی و فناوری وزارت عتف مطرح شد؛ در این طرح تخصیص اعتبار تجهیزات به سه صورت ۱-اعتبار خرید تجهیزات ۲- اعتبار تعمیر تجهیزات ۳-اعتبار خدمات آزمایشگاهی پیشنهاد شد. همچنین ساختار تصمیم گیری، تشکیل کارگروه‌های اجرایی و معیارهای ارزیابی نیز ارائه شد.

طرح ملی گرنت فناوری توسط جناب آقای دکتر کشمیری مدیرکل امور فناوری وزارت عتف مطرح شد؛ این طرح مختص دانشگاه ها و مراکز پژوهشی بوده و به منظور توسعه تجاری سازی پیشنهاد شده است. این طرح در سه قالب گرنت جوانه، گرنت شکوفایی و گرنت رشد ارائه می‌گردد. محل تامین اعتبار گرنت وزارت عتف، معاونت علمی ریاست جمهوری، پارک‌های علمی و فناوری و صندوق نوآوری خواهد بود. همچنین ساختار و نحوه اجرایی این گرنت نیز مطرح شد.

پس از بحث و گفتگو موارد ذیل مصوب شد.

 • با ادامه فعالیت کنسرسیوم انتشارات دانشگاه‌های بزرگ و برترموافقت شد؛
 • پیشنهاد جناب آقای دکتر برومند مبنی بر ادغام مرکز نشردانشگاهی و موسسه انتشارات سمت توسط کنسرسیوم بررسی و نتیجه به شورا گزارش شود.
 • بررسی های انجام شده در بند فوق در چارچوب پرهیز از دولتی شدن باشد.
 • نظر به رشد مخاطبان تولیدات الکترونیک، کنسرسیوم نشر الکترونیک کتاب را مدنظر قرار دهد.

 

 • با کلیات طرح شبکه کتابخانه‌های دانشگاهی ایران موافقت شد
 • حداکثر هماهنگی با کتابخانه های بزرگ کشور مدنظر قرارگیرد
 • جنبه های حقوقی و مالی بهره برداری از سامانه مورد تجزیه و تحلیل قرارگیرد.
 • امکان پرداخت هزینه در سیستم مدنظر قرارگیرد.
 • امکان استفاده در قالب App موبایل فراهم شود.
 • با توجه به دیدگاه‌های مطرح شده در جلسه در خصوص آیین‌نامه ارزیابی نشریات علمی؛ مقررشد اعضا دیدگاه‌های خود را به صورت مکتوب برای دبیرخانه ارسال نمایند و موضوع در جلسات آتی مورد بررسی قرار گیرد.
 • با توجه به فرصت اندک و مشکلات خرید تجهیزات، وزارت عتف با استفاده از سازوکارهای لازم، ضمن درنظر گرفتن نیازهای تامین و تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه‌های کشور طرح گرنت تجهیزات را عملیاتی نماید.

با توجه دیدگاه‌های مطرح شده در جلسه مناسب است طرح ملی گرنت فناوری تکمیل و برای دانشگاه‌ها ارسال شود. و موضوع در جلسات آتی مطرح گردد.

 این اجلاسیه پس از ۵ ساعت بحث و گفتگو و تشکر از میزبانی دانشگاه صنعتی شریف پایان یافت.

(Visited 51 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هفت =