نهمین جلسه شورای معاونین پژوهشی دانشگاه­های منطقه یک کشور در دانشگاه تهران برگزار شد

نهمین جلسه معاونین پژوهشی دانشگاه­های منطقه یک کشور به میزبانی دانشگاه تهران روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ماه در رابطه با نقش دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در کاهش اثرات مخاطرات طبیعی برگزار شد.

در ابتدای جلسه آقای دکتر رحیمیان با خیر مقدم به حضار، مشکلات و حوادث سال ۹۸ را دلیل اصلی برگزاری این جلسه عنوان نمودند و دستور جلسه را بیان کردند.در اولین موضوع جلسه، خانم دکتر محمد خان،  گزارشی تحت عنوان” رسالت دانشگاه در کاهش آثار مخاطرات طبیعی”  بررسی گردید. “تحلیل اقلیم شناسی علل بارش­های اخیر ایران” نیز توسط آقای دکتر عزیزی ارائه شد. در ادامه جناب آقای دکتر غفاری “سیل در گلستان” را مطرح نمودند.

سپس آقای دکتر عرب­ خدری، معاون پژوهشی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری،  بودن کشور در منطقه خشک را عامل به همراه داشتن مخاطراتی نظیر گرد و غبار، سال­های سیل و سال­های بسیار خشک عنوان نمودند. پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری از سال ۱۳۸۴ پروژه “تهیه اطلس سیمای حوزه­های آبخیز کشور” به پیشنهاد سازمان جنگل­ها، مراتع و آبخیزداری کشور را آغاز نمود و تیم ۲۰۰ نفری اطلس­های سیمای حوزه آبخیز را تهیه نمودند.

آقای دکتر صنعتی، معاون پژوهشی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری با بیان اینکه، تحقیق در مورد ریزگردها در دانشگاه ژنتیک آغاز شده است باروری خاک را از مهمترین عامل ریزگردها دانستند. همچنین ایشان بحران مدیریتی را عاملی بازدارنده در مقابله با مخاطرات کشور عنوان کردند. آقای دکتر شاکری معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی بیان کردند که نیروی دانشجویی و اساتید از مهمترین نیروی خدمات رسانی می­ باشند.  ایشان پیشنهاد نمودند که در دانشگاه­ها ظرفیت دانشجویی بررسی شود که در مواقع مخاطرات طبیعی اقدامات لازم صورت پذیرد. دکتر تارتار با بیان اینکه یکی از مخاطرات اصلی در کشور زلزله می­باشد، نبود ارتیاط بین دانشگاه­ها و حوزه اجرایی را باعث به بار ننشستن نتایج علمی و استفاده ار آن دانستند.

آقای دکتر ملائی، معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، با ذکر این نکته که مطالعات و تحقیقات بلایای طبیعی در ایران کم نمی ­باشد ولی از آنها استفاده درستی نمی ­شود و کارهای پراکنده و موازی که در پژوهشکده انجام می ­شود باید هم افزایی شود پیشنهاد نمودند که مرکز گردآوری داده­ها در حوزه پژوهش­های علمی دایر گردد.در ادامه جناب آقای دکتر ناصری گزارشی در مورد “فعالیت­های هیات ویژه گزارش ملی سیلاب­ها” ارائه نمودند.

همچنین دکتر بدراقی، معاون پژوهش و فناوری پژوهشکده علوم پایه کاربردی، با بیان این نکته که شناسایی مزارع موجود در منابع کشاورزی نقش مهمی در تعیین مسیر سیل دارد، پیشنهاد نمودند روش­های روش­های مقابله با سیل­های قبلی کار شود و نقاط ضعف برطرف گردد و نقاط قوت تقویت گردد.

 

(Visited 117 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 12 =