جذب رطوبت از هوا

تعداد بازدید:۱۱۶

مجری دستاورد: دکتر چینی

بر اساس گزارشی که توسط بخش توسعه منابع انسانی سازمان ملل در سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر شد، مصرف جهانی آب با رشد دوبرابری نسبت به رشد جمعیت جهان همراه شده است. ایران که جز کشورهای خشک جهان طبقه بندی می‌شود تا کنون بارها با خشکسالی مواجه شده و با توجه به رشد جمعیت و توسعه صنعتی و کشاورزی، باید تا سال ۲۰۲۵، ۱۱۲ درصد منابع آب خود را افزایش دهد که با توجه به منابع آب کشور بر روی سطح زمین این امر غیر ممکن می‌باشد اما یک راهکار برای جبران کمبود منابع فیزیکی آب روی سطح زمین در ایران استخراج آب از هوا است. آب موجود در رودخانه‌های جهان تنها ۰.۴% از آب زمین را شامل می‌شود این در حالی است که ۹% از آب جهان در هوا و به شکل بخار آب قابل استفاده است
تیم جذب رطوبت از هوای آزمایشگاه نانو مهندسی سطح دانشگاه تهران موفق به ساخت دستگاه جذب رطوبت از هوا شده است که قادر است در کویر لوت با رطوبت نسبی ۱۰%، ۱۴ لیتر آب شیرین از هوا تنها با مصرف ۲۳۰ و ات در ۲۴ ساعت استخراج کند.
برای مقایسه بهتر، تنها دستگاه تجاری قابل رقابت با دستگاه این تیم محصول شرکت Zero mass water از آمریکا می‌باشد که تنها در رطوبت نسبی بالای ۵۰% توانایی استخراج آب از هوا را داشته و فقط ۴ لیتر در یک شبانه روز آب از هوا استخراج می‌کند. همچنین قیمت این دستگاه $۵۵۰۰ هست. در حالی که قیمت تمام شده برای هر واحد دستگاه جذب رطوبت از هوای دانشگاه تهران تنها ۱۰۰۰$ می‌باشد.

لینک موشن گرافی