کتاب «روابط ایران درخاورمیانه: از عصر باستان تا جمهوری اسلامی» به قلم استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، توسط انتشارات بین‌المللی روتلج (Routledge) منتشر شد

۲۳ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۳:۴۶ کد : ۱۵۴۴۵ اخبار
تعداد بازدید:۸۱

کتاب"Iran's Regional Relations: A History from Antiquity to the Islamic Republic”  به قلم دکتر سید محمد هوشی سادات، استادیار مطالعات خاورمیانۀ دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، که به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر فوق دکترا در دانشگاه های ایالتی نیویورک و تورنتو در کشورهای ایالات متحدۀ آمریکا و کانادا، حضور یافته بود، پس از یک فعالیت علمی و تحقیقاتی که به مدت چهار سال به طول انجامید، توسط انتشارات بین المللی روتلج (Routledge) در پاییز ۱۳۹۹ انتشار یافت. 
نویسندۀ کتاب حاضر تلاش کرده‌ است تا با نگارش این اثر علمی، روابط خارجی ایران را بر اساس یک مدل و رویکرد ایرانی همراه با شاخص ها و مؤلفه های علمی برای جامعۀ علمی بین المللی تبیین نماید. در این کتاب، تلاش بر آن بوده است تا مهم‌ترین تحولات صورت گرفته در روابط خارجی ایران با کنشگران منطقه‌ای از عصر قدیم و ظهور تمدن‌های باستانی تا دوران معاصر بررسی و ضمن علت‌یابی این پدیده‌ها، به پیامدهای عینی آنها به ویژه در عرصۀ منطقه‌ای پرداخته شوند.
عرصۀ تاریخی روابط خارجی ایران در حوزۀ منطقه‌ای غرب آسیا و شمال آفریقا در چهار دورۀ مجزا و در قالب چهار فصل نخست بررسی شده است: دورۀ نخست، به شکل‌گیری تمدن‌ها و امپراتوری‌های باستانی در خاورمیانه تا طلوع اسلام بازمی‌گردد، و دورۀ دوم نیز، همزمان با طلوع اسلام آغاز شده و تا تأسیس سلسلۀ صفوی تداوم می‌یابد. طلیعۀ دورۀ سوم، پایه‌گذاری سلسلۀ صفویه بوده و تا سقوط رژیم پهلوی دوم در ایران ادامه پیدا می‌کند. چهارمین دورۀ اصلی حوزۀ روابط خارجی ایران در خاورمیانه را می‌توان از زمان پیروزی انقلاب اسلامی و شکل‌گیری جمهوری اسلامی بررسی کرد. نتیجه گیری نهایی کتاب نیز به تحلیل تئوریکی نویسنده بر اساس مدل ارائه شده توسط وی می‌پردازد و بر همین اساس، روابط منطقه‌ای ایران را در یک دورۀ ۴۷۰۰ ساله تجزیه و تحلیل می‌نماید.‌‌‌‌‌‌‌


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.